Kuşların Sevmediği Camii; KUŞKONMAZ CAMİİ

0

Şemsi Ahmet Paşa, Padişah 3. Selim’in sadrazamıdır.Şemsi Ahmet Paşa Camii, Üsküdar Şemsi paşa caddesi üzerinde yani sahilde yer alır ve vapurla Üsküdar’a yaklaştığımızda gözümüze ilk çarpan yer olma özelliğini kazanmıştır. Şemsipaşa Camii(Kuşkonmaz Camii) 1580 tarihinde Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

Rivayete göre Şemsi Paşa çok titizmiş. Sokullu Mehmet Paşa ile de rakip olan paşa bir gün vezire, “Senin külliyeye kuşlar pislemiş” diye takılmış. Vezir de “Gökyüzüne açık olan her mekan kuşlardan nasibini alır” diye cevaplamış paşayı. Şemsi Paşa, adına bir cami yaptırmayı planladığında Mimar Sinan’a gidip hiç kuşların konmadığı bir yer olup olmadığını sormuş. Sinan da Üsküdar’da kuzey ve batı rüzgarlarının kesiştiği bir derya kıyısı bulunduğunu ama denize doğru kayma riskinden dolayı bir mekan inşa etmenin zor olduğunu söylemiş. Ama paşanın ısrarını kıramamış ve Kuşkonmaz Camii’ni yapmış.

Hakikaten Şemsi Paşa Camii Nam-ı diğer Kuşkonmaz Camii’ye rüzgarın ters etkisi nedeniyle kuşların konmasını engellediği gibi minare içine girip çıkardığı uğultusu kuşları ürkütür ve buraya konmaları önlenir.İstanbul boğazının sert iklimine asırlardır meydan okuyan bu güzel camiinin avlusunda 27 bin eserin bulunduğu birde halk kütüphanesi var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir